Czy obecnie warto kupić komputer stacjonarny?

Wraz z pojawieniem się na rynku mobilnych laptopów popularność tradycyjnych komputerów stacjonarnych wyraźnie spadła

Wraz z pojawieniem się na rynku mobilnych laptopów popularność tradycyjnych komputerów stacjonarnych wyraźnie spadła. Nadal jednak są dostępne w sklepach, a co najważniejsze gwarantują maksymalny komfort pracy. O zakupie takiego sprzętu powinny pomyśleć zwłaszcza osoby grające regularnie w gry (zawodowo bądź amatorsko), miłośnicy oglądania seriali i filmów, a także wszelkiego rodzaju specjaliści.

Wydajność na wysokim poziomie

Wraz z pojawieniem się na rynku mobilnych laptopów popularność tradycyjnych komputerów stacjonarnych wyraźnie spadłaKomputery stacjonarne tym różnią się od notebooków, że nie stwarzają możliwości swobodnego przenoszenia z miejsca na miejsce. Dla niektórych użytkowników stanowi to spory problem. Jeśli jednak nie zależy nam na mobilności urządzenia, to klasyczny pecet okaże się optymalnym wyborem. Zawiera bowiem w swoim wnętrzu mocne podzespoły zapewniające ekspresowe przetwarzanie danych. Chodzi tutaj przede wszystkim o wielordzeniowy procesor z częstotliwością taktowania wynoszącą 3000 MHz, bezawaryjny i szybki dysk półprzewodnikowy SSD oraz pamięć RAM o pojemności co najmniej 8 GB (a nierzadko 16 lub nawet 32 GB). Dzięki wymienionym elementom programy nie zacinają się, a ich uruchamianie trwa wyjątkowo krótko. Należy też wspomnieć o odrębnej klawiaturze z wydzielonym panelem numerycznym czy zewnętrznym monitorze o przekątnej między 21 a 45 cali (z funkcją regulacji wysokości i kąta nachylenia). Godny polecenia jest w szczególności komputer Dell Precision 3460 SFF, ponieważ posiada kompaktową obudowę pozwalającą zaoszczędzić sporo cennego miejsca na biurku.

Dowolna rozbudowa to ogromne udogodnienie

W przypadku nowoczesnych laptopów nie mamy w zasadzie szansy na swobodną konfigurację podzespołów ani ich wymianę w przyszłości. Poważna awaria skutkuje zatem drogą naprawą, ewentualnie koniecznością zakupu nowego egzemplarza. Dysponując komputerem stacjonarnym, możemy natomiast z powodzeniem montować coraz to bardziej zaawansowane komponenty, poszerzając w ten sposób ogólną funkcjonalność i przyspieszając działanie sprzętu. Dla zaskakująco wielu osób ma to niezwykle istotne znaczenie. Na uwagę zasługuje ponadto fakt, że Dell Precision 3460 SFF (https://www.kuzniewski.pl/k3053,stacje-robocze-dell-precision-precision-3460-sff.html) i inne podobne maszyny oferują:

  • liczne gniazdka przeznaczone do podłączania urządzeń peryferyjnych – drukarek, tabletów, mikrofonów, skanerów, kontrolerów itp.
  • optymalną ergonomię pracy – dzięki odrębności jednostki głównej, klawiatury i monitora
  • rozległą przestrzeń roboczą – ekran jest na tyle duży, że sprawdza się zarówno przy oglądaniu filmów, jak i graniu w gry, obsłudze specjalistycznych programów czy surfowaniu po sieci
    niższą cenę w porównaniu z notebookami o podobnych parametrach technicznych.